«Надихає Тетчер і дратує несмак». 15 запитань до новообраної голови Сватівської ОТГ Віти Сліпець

9r2LzY1wB6Y9NjE6qCC1

Вперше в історії Сватового головою громади обрали жінку — 25 жовтня за Віту Сліпець віддали свої голоси 51,52% виборців. До першої сесії Сватівської міської ради вона ще працює головою Сватівської районної ради, продовжує вирішувати нагальні питання та виконує планову роботу.

 

Журналісти Сватове.City дізналися у новообраної голови Сватівської об’єднаної територіальної громади Віти Сліпець, чому вона вирішила займатися політикою, хто її до цього спонукав і чого прагне досягти на новій посаді. Також у інтерв’ю ми додали питання від мешканців Сватового, які вони писали в онлайн-опитуваннях у соцмережах нашого видання.

Про зміну політичних поглядів і важливість об'єднання

— На місцевих виборах 2015 року ви очолювали список Аграрної партії. Чому на цих виборах вирішили йти від «Опозиційної платформи — за життя»?

 — В усіх об’єднаних громадах, де проживають понад 10 тисяч людей, вибори проходили тільки за партійними списками. Але треба пам’ятати, що місцеві вибори відрізняються від парламентських. На місцях люди обирають тих, кого знають, хто живе поруч з ними і хто реально може вирішити проблеми. Тому на місцевих виборах партії особливої ролі для виборців не грають, бо голосують не за партію, а за особистості.

Так, я була колись членом Аграрній партії. Крім того, я була єдиною жінкою в Україні, яка очолила обласну організацію Аграрної партії. Тим, хто сьогодні говорить, що я «розвалила» цю партію, хочу відповісти: я єдина, хто переконувала двадцятьох чоловіків — голів обласних осередків, що не треба піддаватися тиску і ділити Аграрну партію України. На той час це була одна з найпотужніших політичних сил. Але мій голос не був почутий. В результаті Аграрну партію розвалили.

Сьогодні я безпартійна і на останніх виборах боролась за посаду голови Сватівської ОТГ від «Опозиційної платформи — за життя». Але я йшла на вибори не одна — ми йшли єдиною командою. Тому я дуже рада, що ми отримали велику підтримку людей і гідний результат.

Попередній склад Сватівської районної радиПопередній склад Сватівської районної радиАвтор: Сватове.City

Попередній склад районної ради у 2015 теж обирали за партійними списками. Депутати представляли чотири партії — Аграрна, «Опозиційний блок», «Європейська солідарність» та «Наш край». Але ми ніколи не ділилися за політичною приналежністю і вже під час першої сесії об’єдналися в одну монолітну команду, щоб вирішувати проблеми жителів Сватівського району.

— Найголовніше ваше досягнення і найбільша невдача на посаді голови Сватівської районної ради?

 — Найголовніші досягнення не тільки мої, а й всього депутатського корпусу районної ради — це збереження на мапі України Сватівського району та розширення його меж. Також разом із депутатами ми відстояли статус опорної

 

 «Сватівської багатопрофільної лікарні», а ще під час реформування не тільки зберегли усі сільські медичні та освітні заклади, а й покращили їхню матеріально-технічну базу. Зокрема ремонт п’яти сільських шкіл, ремонт спортзалу і стадіону в Гончарівці, капремонт трьох ФАПів, реконструкція вузлів обліку газу в трьох школах, придбання для шкіл двох газових котлів, реконструкція котельні у трьох школах, капремонт дитсадка в Містках тощо. Це все було зробити нелегко, але завдяки злагодженій роботі депутатів нам це вдалося.

 

Візит до Рудівського фельдшерсько-акушерського пунктуВізит до Рудівського фельдшерсько-акушерського пунктуАвтор: Сватове.City

Найбільшою невдачею вважаю втрату районною газетою з 90-річною історією «Новини Сватівщини» свого статусу. На жаль, це видання перестало бути тим рупором, яким його звикли бачити жителі району.

Про роботу з людьми

— У попередньому інтерв’ю для Сватове.City ви зазначили: «...у нас практично сформована команда фахівців». За яким принципом обираєте людей у команду? Що для вас важливіше — професійні чи особисті якості людини?

 — Сьогодні вже більша частина нашої команди сформована за принципом професійності. Для мене як для лідера громади важливо, щоб поруч були професіонали. Якщо команда формуватиметься за принципом «сват», «брат» тощо, то гарної роботи і бажаного результату ми не досягнемо.

У той же час у нашій команді знайдуться місця і для молодих спеціалістів. Ми готові до будь-яких пропозицій від них, бо вважаємо представниками сучасного, талановитого, молодого покоління, які думають і працюють по-новому. Тому вважаю, спільна праця досвідчених фахівців і креативних молодих спеціалістів піде тільки на користь громаді.

— До політики у вас був досвід викладання у школі та управління підприємствами (до 2004-го Віта Сліпець працювала у Містківській школі, з 2004 по 2009 роки керувала сільським фермерським господарством «Прогрес-10» — прим. авт.). Що складніше — працювати вчителем, очолювати фермерське господарство чи працювати у місцевій владі?

 — Кожна із цих професій складна, бо стосується роботи з людьми — хоч з дітьми, хоч з дорослими. У кожного свій характер та свої проблеми. Потрібно людину вислухати і по можливості допомогти. Треба бути тактовним і відповідальним. Тільки тоді тебе поважатимуть.

— За якими показниками через п’ять років вимірюватимете свою роботу?

 — Коли пройдуть п’ять років моєї роботи, під час наступних виборів люди самі дадуть оцінку. Я ж особисто сьогодні не готова говорити, а тим більше давати якісь оцінки своєї роботи на майбутнє.

Про інтерес як рушійну силу і вплив Маргарет Тетчер

— У який момент і чому вирішили займатися місцевою політикою?

 — Я ще під час навчання у школі любила історію. І не лише своєї країни. Мені подобалося вивчати, як формуються і проходять політичні процеси, чому в різних країнах це відбувається по-різному, які фактори на це впливають тощо. Я багато читала. До речі, читати мене привчив батько, за що я йому дуже вдячна. Потім вступила до інституту, продовжувала вивчати гуманітарні науки.

Після «помаранчевої» революції у 2004-му моїм хобі стало відслідковувати політичні та економічні процеси, які проходили в нашій державі. Спілкувалася з цього приводу з багатьма людьми. Першим, хто вплинув на мене і спонукав більше зацікавитися політикою, був Левко Лук’яненко. Мене цікавило питання — чому він був обраний до Верховної Ради від «Батьківщини», а потім вийшов з цієї партії. Левко відповів просто: нардепи-однопартійці працювали не для людей, а прямо у залі засідань керували власним бізнесом. Я тоді зрозуміла, що потрібно щось змінювали і вирішила спробувати себе в місцевій політиці.

Під час зустрічі губернатора області зі сватівчанамиПід час зустрічі губернатора області зі сватівчанамиАвтор: Сватове.City

Обиралася депутатом у 2015 році. Потім мене висунули головою районної ради. Багато за ці роки навчилася, бо вчителі гарні були. Дякую за підтримку та віру в мене Роману Безсмертному

 

 та Віктору Слауті

 

. Це вони повірили в мене як у політика і допомагали порадами. Я й досі з ними спілкуюся — це люди, які дійсно переймаються долею України і долями українців.

 

—​​​​​​​ Чи була у вашому житті людина або книга, яка змінила ваш світогляд чи сильно на вас вплинула?

 — Все життя для мене прикладом і улюбленим політиком була Маргарет Тетчер. На жаль, її вже немає. Про неї написано багато статей та книг, знімають фільми. Ця жінка вражає своїм розумом, енергійністю, чесністю, відповідальністю, порядністю. Думаю, вона може бути для будь-якої людини прикладом відданості та любові до своєї країни. Коли вона працювала прем’єр-міністром Великої Британії, то казала: «Дім — це місце, куди ти приходиш, коли тобі більше нічого робити».

Віта Сліпець на робочому місціВіта Сліпець на робочому місціАвтор: Сватове.City

На мою думку, у жінки в дорослому житті є певні етапи, які вона має пройти. Це коли жінка повністю присвячує себе родині. А коли діти виростають, то починається інший етап — кар’єрне зростання. І якщо жінка відчуває, що може бути корисною для суспільства, для людей, що для цього в неї є бажання і сили, то чому це не зробити. У мене таке бажання є, і я рада, що близькі люди мене підтримують і допомагають. Як сказала Тетчер, «дім може бути центром, а не кордоном життя жінок».

—​​​​​​​ Чи є хтось зі світових або українських міських голів, за якими ви слідкуєте? І що подобається в місті, яке вони очолюють?

 — Мер Харкова Геннадій Кернес. Попри всю критику від опонентів він добрий господарник і робить своє місто з кожним роком красивішим. Недарма люди знову обрали його міським головою.

Про якість життя у Сватовому

—​​​​​​​ Якими сервісами користуєтесь в місті? І чого, на ваш погляд, не вистачає у Сватовому?

 — Мабуть, всіма, які є у Сватовому. Це і послуги таксі, косметичні та перукарські послуги. Хотілося б, щоб для жінок надавали й інші послуги — лазерна косметологія чи якісь послуги побутового характеру. Однак ми розуміємо, що наше місто маленьке і не кожне підприємництво може бути прибутковим через обмежений попит з боку споживача. Але потрібно підтримувати будь-який бізнес.

—​​​​​​​ Як оцінюєте сферу обслуговування в місті? Які недоліки відчуваєте як мешканка? Що найбільше дратує?

 — Майже вся сфера обслуговування — це приватні підприємці. Не будемо говорити про послуги, які надають комунальники. Це окрема тема. Але все знову ж таки впирається у рентабельність того чи іншого бізнесу. Працюють заклади громадського харчування, відкриваються нові торговельні точки. Поки що мало пропозицій щодо відкриття готельного бізнесу чи розважальних центрів. Сподіваюсь, що це колись буде.

До недоліків віднесла б роботу маршрутних таксі. Графік роботи маршруток абсолютно не влаштовує сватівчан. Будемо шукати якісь компроміси у цьому питанні.

Найбільше дратує, скажу російською, «безвкусица» в місті. Таке враження, що воно стало заручником смаку однієї людини. Вважаю, перш ніж щось встановлювати в місті, потрібно цю ідею хоча б винести на обговорення депутатів. Або звернутися до спеціаліста, який цим займається. Також дратують білборди з обличчями однієї людини. На мою думку, місця для соціальної реклами мають нести корисну для людей інформацію, а не прославляти чиновників.

—​​​​​​​ Люди під час опитування цікавилися, як будете вирішувати проблеми із дозвіллям дітей та молоді у місті.

 — На жаль, з питання дозвілля у місті похвалитися нічим. До цього часу на Сватівщині усі гілки влади були розрізнені. В результаті були розділені культура, спорт, робота інших позашкільних закладів як у місті, так і в селі. Тому, мабуть, питанню дозвілля молоді не приділялося потрібної уваги. Після останніх виборів ми об’єдналися. Відтепер в ОТГ будуть єдині медицина, освіта, культура, спорт, єдині свята та спортивні змагання. Мають надаватися однакові послуги. Неважливо, де живе людина — у місті чи селі. Сільські території мають розвиватися разом з містом. Місто теж повинно розвиватися гармонійно — не тільки центр, а й околиці.

Сім'я Сліпець подарувала обдарованому семірічному Миколі з Сєвєвродонецька цифровий фортопіаноВ рамках обласного проєкту сім'я Сліпець подарувала обдарованому семирічному Миколі з Сєвєвродонецька цифровий фортопіаноАвтор: З архіва Віти Сліпець

Сьогодні у нас є єдність між усіма гілками влади, і це допоможе створити збалансований стратегічний план розвитку території на найближчі 5-7-10 років, де будуть враховані усі потреби і для дітей, і для молоді, і для людей з інвалідністю.

—​​​​​​​ У декларації у вас вказаний автомобіль Chevrolet Express. Чи відчуваєте на собі якість доріг? Сватівчани також запитують, які конкретні кроки плануєте робити у цьому напрямку.

 — Я вже два роки не користуюся цим авто, бо воно з низькою посадкою і не пристосоване для наших доріг. Сьогодні я їжджу на машині фірми мого чоловіка (Олександр Сліпець, керівник фермерського господарства «Прогрес-10» — прим. авт.) і дуже відчуваю, на скільки у нас розбиті дороги. Питання ремонту доріг — найголовніше на сьогодні. Ми неодноразово обговорювали його з губернатором області.

Результатом домовленостей стало те, що вже наступного року будуть капітально відремонтовані дороги обласного значення, які проходять через Сватове. Це траса Троїцьке-Сватове, яка проходить у місті по Слобожанській, Державній, через площу по Першотравневій до мосту. А також дорога Сватове-Білокуракине, що починається від Конституції, через Дружбу. Але головне, що ця дорога проходить через Свистунівку та Маньківку, де дітей підвозять до школи. Дорогу до Новомикільського теж у планах відремонтувати. Продовжують ремонт дороги до Старобільська через Містки. Ще потрібно робити міські та сільські дороги. Після ретельного обстеження буде сформований чіткий план поступового відновлення доріг та тротуарів у Сватівській ОТГ.

—​​​​​​​ На вашу думку, роботою яких інституцій містяни зараз незадоволені найбільше?

 — Не можу сказати, що люди незадоволені роботою якихось інституцій. Найбільше людей цікавить вирішення побутових проблем. Одна з найбільших — це обслуговування багатоповерхових будинків. На них немає техдокументації, тому складно створити ОСББ чи призначити управителя. І цим питанням не займався попередній склад ради, бо воно незручне.

—​​​​​​​ Що потрібно зробити, щоб Сватове потрапило до числа найкомфортніших міст України?

 — Спочатку потрібно провести аналіз потреб людей. А дізнатися про потреби мають депутати міської ради, які будуть закріплені за кожною територією. Причому вони не повинні тільки озвучити проблему, а й мають запропонувати шляхи її вирішення. Думаю, у цьому і полягає робота депутата.

Свято в мілуватціСвято в МілуватціАвтор: Прес-служба Сватівської райради

Перш за все, треба зробити не тільки місто, а й села чистими і впорядкованими, запровадити сортування сміття з можливістю його подальшої переробки. Адже Сватівська ОТГ це, крім міста, ще 10 населених пунктів. Усі повинні бути в рівних умовах. Тому треба говорити про об’єднану громаду, незалежно від того, де живе людина. Але комфорт — це не тільки благоустрій. Це коли людина за місцем проживання отримує всі необхідні послуги, починаючи від адміністративних і закінчуючи культурними чи спортивними. Будемо працювати у цьому напрямку.

Бліц про особисте

Опишіть себе трьома словами.

 — Вперта, відповідальна, небайдужа.

Улюблена фраза у житті.

 — Все можна змінити, поки ти живий.

Суперсила, яку б хотіли мати.

 — Навчитися ставити бар’єр, щоб не пропускати чужий біль через серце.

Ваш прихований талант, про який ніхто не знає.

 — Малювання.

Улюблене місце у Сватовому, яке вас надихає.

 — Я люблю воду. Тому мені завжди подобається гуляти берегом річки.

Найважливіше в людині — це...

 — Чесність і порядність.

Чи відчували ви як жінка-керівник дискримінацію?

 — Іноді з боку деяких чоловіків я відчувала дискримінацію, коли вже очолювала районну раду. Але в процесі роботи ці проблеми зникали. Я завжди це сприймала з посмішкою.

Питання, яке вам ніколи не задавали, але на яке б ви хотіли відповісти?

 — Всі кажуть, що до політики дорогу мені проклав батько. Це не так. Навпаки. Після виборів 2015 року батько усіляко мене відмовляв йти на посаду голови райради. Я сама хотіла випробувати себе та свої сили. І зовсім не жалкую про свій вибір, адже зробила все правильно. Але без підтримки своєї сім’ї — чоловіка та доньки, мами, працювати на цій посаді мені було б важче.

Источник: Сватове.City